Aplikácia

Elektrotechnický priemysel

Čím je vzduch suchší, tým rýchlejšie sa prejavuje elektrostatický náboj a je silnejší. Vo výrobných závodoch zameraných na elektroniku a mikroelektroniku je veľmi dôležitá ochrana proti elektrostatickému náboju (ESD). Elektronické zariadenia, tlačené obvody a dátové nosiče sú extrémne citlivé na elektrostatický náboj a môžu byť poškodené už nábojom iba 100 V. Elektrostatický náboj je možné účinne obmedziť riadeným zvýšením vlhkosti vzduchu. Vlhký vzduch sa viaže na ióny, zvyšuje ich hmotnosť a znižuje ich pohyblivosť v elektrickom poli. Riadené zvlhčovanie vzduchu prispieva k vzniku „filmu“ na povrchoch predmetov, robí ich vodivými a bráni tak vytváraniu elektrostatického náboja.

Dátové centrá

V datacentoch zvlhčovače zaisťujú vlhkosť potrebnú na potlačenie nežiaduceho elektrostatického náboja, ktorý je nebezpečný pre citlivé elektronické súčiastky a hardvér. Adiabatické odparovacie chladiče je možné navyše použiť na chladenie vzduchu a znížiť tak výrazne prevádzkové náklady na chladenie serverov. Chladiaci efekt odpadného vzduchu je možné cez systém VZT preniesť do prívodného vzduchu. Konvenčné chladiace stroje a výmenníky je potom možné dimenzovať menšie a úspornejšie. Výsledkom je výrazné zníženie nákladov na chladenie objektu.

APLIKÁCIA ZVLHČOVANIA

Automobilový priemysel

Dôležitým okamihom pri výrobe automobilových karosérií je nanášanie laku. Aby bol výsledok perfektný, lak musí byť nanášaný v určitých optimálnych podmienkach. Kľúčová je teplota a vlhkosť vzduchu, ktoré musia spĺňať požiadavky danej technológie spracovania. Riadenie vlhkosti tu zohráva kľúčovú úlohu. Len tak zaistíte, že jednotlivé vrstvy laku zaschnú rovnomerne a bude tak zaistený zodpovedajúci lesk a kvalita náteru. Ponúkame zvlhčovacie systémy na mieru na zaistenie vlhkosti presne podľa individuálnych požiadaviek každej výrobnej technológie.

Odevný priemysel

„Elektrický šok“, keď sa dotknete ramienok na šaty. Vlasy, ktoré si robia, čo chcú, keď si skúšate oblečenie. Suchý vzduch môže veľmi pokaziť radosť z nakupovania. Pokiaľ sa tkaniny trú o sebe, vzniká elektrostatický náboj. Pokiaľ sa náboj nevybije, vznikajú vyššie uvedené nežiaduce javy. Zaistite komfort pre vašich zákazníkov aj personál. Pokiaľ zaistíte dostatočnú vlhkosť vzduchu vo Vašom obchode, vytvoríte pre nakupujúcich príjemné prostredie a budete ich motivovať viac nakupovať.

Potravinársky priemysel

Hygroskopické (vodu pohlcujúce) potraviny reagujú s okolitým vlhkým vzduchom. Pohlcujú vodu z okolia, alebo ju naopak vyparujú, pokiaľ nie sú v rovnováhe s okolitým prostredím. Správna vlhkosť v chladiarni alebo mraziarni je rovnako dôležitá, ako správna teplota. Chudé hovädzie mäso obsahuje až 75% vody a bez zvlhčovania vzduchu rýchlo stráca hmotnosť a tým aj svoju cenu. Navyše, pri správnej vlhkosti vzduchu, si mäso uchová svoju chuť, farbu a lákavý vzhľad, nutný pri predaji.

Kancelárie a konferenčné sály

Zamestnanci sa musia pri práci cítiť komfortne. Motivácia, výkonnosť a zdravie zamestnancov môže byť ovplyvnené dizajnom pracovného prostredia. Správna teplota a vlhkosť vzduchu má kľúčový vplyv na zdravie a pocit pohody na pracovisku v kanceláriách. Chráni aj zamestnancov pred ochorením. Intenzívna práca s počítačom, práca náročná na rozprávanie, prekúrené kancelárie môžu v spojení s nízkou vlhkosťou vzduchu nepriaznivo pôsobiť na zdravie. Infekcie dýchacieho traktu, ťažké prehĺtanie, bolesti v krku a podráždené oči sú bežné príznaky, ktoré sa prejavujú najmä v zimných mesiacoch. Posledné lekárske štúdie preukázali, že imunita slizníc veľmi závisí od správnej vlhkosti vzduchu. Pokiaľ vlhkosť vzduchu poklesne, prudko klesá schopnosť organizmu zbaviť sa mikroorganizmov z dýchacieho traktu.Na účinné a rýchle čistenie dýchacieho traktu a zároveň na nižšiu náchylnosť k infekčným ochoreniam je nutné zaistiť vlhkosť vzduchu aspoň 45 %.

Testovanie materiálov

Od umelých vlákien po stavebné materiály-ako môže byť materiál uvedený na trh, musí byť bezpečný. Moderné metódy testovania presne určia pevnosť, tvrdosť, deformáciu a ostatné vlastnosti materiálov. Je možné analyzovať aj malé odchýlky v kvalite materiálu, ktoré by v budúcnosti, pri sériovej výrobe, mohli priniesť veľké problémy. Stále mikroklimatické podmienky – konštantná teplota a vlhkosť – sú pre presné skúšky materiálov nevyhnutné, rovnako tak pre opakovateľnosť merania a pre vysoko presné meracie prístroje. Len tak získate presné a platné výsledky meraní, ktoré prispejú k zvyšovaniu kvality materiálov.

Nemocnice a operačné sály

V nemocniciach a na operačných sálach správna vlhkosť vzduchu prispieva k lepšej pohode pacientov a personálu. Tiež prispeje k menšiemu šíreniu mikroorganizmov ak potlačeniu nežiaduceho elektrostatického náboja. Vlhkosť vzduchu má zásadný vplyv na ľudské zdravie a pocit pohody. Klasickými príznakmi nízkej vlhkosti vzduchu sú únava, zlá schopnosť koncentrácie, bolesti hlavy, pálenie v očiach alebo podráždenie dýchacieho traktu. Vlhkosť vzduchu je veľmi dôležitá pre správnu funkciu imunity nosovej sliznice. Čím je sliznica suchšia, tým je náchylnejší na infekciu vírusmi, baktériami alebo patogénnymi mikroorganizmami. Navyše, vlhkosť vzduchu je dôležitá pre prístroje používané na operačných sálach. Moderná elektronika je citlivá na elektrostatický náboj, ktorý sa prejavuje pri príliš nízkej vlhkosti vzduchu.

Skladovanie ovocia a zeleniny

Kým ovocie a zelenina dorazí na Váš stôl, má za sebou spravidla dlhú cestu. Aby bol zachovaný v ovocí a zelenine obsah prospešných látok, musia byť pri doprave a skladovaní zaistené správne podmienky. Pri teplote 20 °C je možné zeleninu skladovať iba 2 dni. Avšak pri teplote 2 °C a vlhkosti 80 % zostáva zelenina čerstvá a plná vitamínov po dobu dvoch týždňov. Zelenina a ovocie sa pri nízkej teplote vysušujú a scvrkávajú, preto je nutné zaistiť správnu vlhkosť vzduchu. Správne navrhnutý zvlhčovací systém pre sklady a pre predajné pulty zaistí, že ovocie a zelenina zostanú čerstvé, nestratia hmotnosť a budú dobre predajné.

Výroba a skladovanie papiera

Aj keď v poslednej dobe získavajú na popularite elektronické médiá, papier stále zostáva veľmi žiadanou surovinou. Papier nie je potrebný len na tlač kníh, novín a časopisov, ale aj na výrobu obalových a izolačných materiálov, bytových doplnkov a dekorácií. Papier musí byť skladovaný a spracovávaný pri správnej vlhkosti vzduchu, inak hrozí problémy pri tlači a výrobe obalových materiálov. Maximálne požiadavky na správnu vlhkosť sú pri ofsetovej tlači, kde sa papier spracováva vysokou rýchlosťou a sú tu veľké nároky na sútlač.

Farmaceutický priemysel

Tablety, ampulky, masti, krémy a gély sú určené na zlepšenie nášho zdravia. Nesmú byť preto kontaminované nečistotami, mikroorganizmami alebo spórami plesní. Vstupné suroviny na výrobu liečiv vyžadujú spracovanie za určitých stálych podmienok. Je vyžadovaná konštantná teplota a vlhkosť, aby výsledný produkt mal stálu kvalitu a vlastnosti. Hygienické a spoľahlivé zvlhčovanie vzduchu zaisťujú parné zvlhčovače. Je možné tiež použiť adiabatické zvlhčovače, pokiaľ majú príslušný hygienický atest. Presná regulácia výkonu udržuje vlhkosť konštantnú za všetkých podmienok.

Skladovanie tabaku

Milovníci tabaku vedia, aké je dôležité pre zachovanie kvality a chuti tabakových výrobkov dodržať správne podmienky skladovania. Je jedno, či sa jedná o cigarety, cigary alebo tabak do fajky, iba tabakové výrobky skladované za optimálnych podmienok zaistia maximálny pôžitok. Je iba jeden spôsob, ako zaistiť, aby si tabak udržal svoju arómu, a aby pri fajčení nehorel veľmi rýchlo. Kvalitné cigary budú mať dokonca lepšiu chuť, pokiaľ budú skladované pri konštantnej teplote 20 °C a vlhkosti 70 %. Podobne ako kvalitné víno, aj tabak vylepšuje svoj charakter s časom. To je dôvod, prečo výrobcovia a predajcovia tabakových výrobkov dôverujú kvalite zvlhčovacích zariadení Condair po mnoho rokov.

Textilný priemysel

Vlákna a látky reagujú rýchlo na príliš suchý alebo vlhký vzduch. Vlákna krehnú a látky sa scvrkávajú alebo naopak naťahujú do dĺžky alebo uhlopriečne. To je príčinou nízkej kvality medziproduktu alebo finálneho výrobku. Navyše, elektrostatický náboj spôsobuje nalepovanie vlákien, ich strapatenie a zachytávanie na stroje. Výsledkom je nebezpečenstvo pretrhnutia vlákien, nepravidelne utkanej látky a oblečenia, ktoré strácajú svoje rozmery. Výroba textilných a kožených výrobkov je veľmi citlivá na vlhkosť vzduchu a je nutné zaistiť konštantnú úroveň vlhkosti v celom výrobnom procese, aby bola zaistená bezchybná kvalita výrobkov a vysoká produktivita práce.

Skladovanie vína

Aby sa kvalita vína zachovala alebo dokonca zlepšila, je nutné ho skladovať pri konštantnej teplote a vlhkosti vzduchu. Príliš suchý okolitý vzduch spôsobuje vyparovanie vína; to sa deje do tej doby, než sa vlhkosť vo vnútri suda vyrovná s vlhkosťou v okolí. Dokonca aj víno v zazátkovaných fľašiach vyžaduje konštantnú klímu, inak zoctovatí. Chladno, temno a dostatočná vlhkosť sú ideálne podmienky na skladovanie vína. Rozhodne sa oplatí investícia do kvalitného zvlhčovacieho systému, ktorý zaistí ideálne podmienky pre vaše víno.

Hotely a wellnes

Návštevníci očakávajú, že vlhkosť v bazénoch a parných kúpeľoch bude na správnej úrovni. Ale čo relaxačné a masážne miestnosti, solária alebo kozmetické salóny? Ohrev suchým teplým vzduchom vysáva vlhkosť z ľudskej pokožky a vlasov ako huba. Výsledok: pokožka začína byť svrbivá, oči pália, vznikajú bolesti hlavy a hostia sú namiesto uvoľnenia unavení. Všetky miestnosti susediace s bazénmi a wellness priestormi by preto nemali byť iba udržiavané v teple, musí v nich byť taktiež zaisťovaná príjemná úroveň vlhkosti vzduchu.

Aplikácia – odvlhčovanie

Vodárne a čerpacie stanice

V priestoroch vodární, prečerpávacích staníc av stavbách vodného hospodárstva dochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti na chladnom povrchu. Udržanie prijateľnej vlhkosti znižuje náklady na údržbu armatúr a stavby a zamedzuje ich poškodeniu. Pri nízkych teplotách týchto priestorov je ideálne adsorbčné odlvhčovanie, ktoré má za týchto prevádzkových podmienok ideálnu účinnosť.

Vnútorné bazény

Kryté bazény všetkých veľkostí je vždy potrebné vybaviť systémom na znižovanie vlhkosti. Vyššia teplota vody a pohyb hladiny produkujú vysoké množstvo vzdušnej vlhkosti, ktorá je rizikom z hľadiska komfortu, hygieny a ochrany stavebnej konštrukcie. Kondenzačné odvlhčovače Calorex ponúkajú celú škálu zariadení, vrátane kombinácií s tepelným čerpadlom na ohrev bazénovej vody.

Múzeá, galérie, depozitáre

Pre výstavy historicky cenných artefaktov je podľa ich materiálu potrebné riadiť priestorovú vlhkosť. Zatiaľ čo pre obrazy a grafiky je požadovaná vyššia vlhkosť, pre predmety z kovov, kaučuku a ďalších materiálov je potrebná nízka vlhkosť. Zvláštnou kategóriou sú filmové materiály, ktoré vyžadujú na svoje skladovanie nízku vlhkosť pri nízkej teplote. Adsorbčné odvlhčovanie je ideálnym riešením.

Výroba potravín

Pri výrobe potravín je v rade výrobných fáz bezpodmienečne nutné udržať čo najnižšiu vlhkosť. Ide napr. o skladovanie hygroskopických surovín, silá na cukor, múku, balenie hotových výrobkov, alebo výrobu stále obľúbenejších sušených potravín. Na správne uloženie potrebuje suché prostredie čokoláda, ktorá je vo vlhku znehodnotená bielou kresbou na povrchu. Uplatnenie nájdu ako kondenzačné, tak predovšetkým adsorbčné odvlhčovacie systémy.

Liečivá a chemická výroba

Pre správnu výrobnú prax u liečiv a chemických látok je riadenie vlhkosti úplne bezpodmienečné. Spracovanie hygoskopických materiálov, váženie, dávkovanie, tabletovanie a balenie – to sú len niektoré procesy, pri ktorých je udržanie vlhkosti nutnou podmienkou. Rovnako dôležitú úlohu zohráva optimálna vlhkosť aj pri dlhodobých testoch trvanlivosti liekov, potravinových doplnkov a chemikálií.

Mraziarne a chladiarne

V chladiarňach a mraziarňach dochádza ku kondenzácii vlhkosti vonkajšieho vzduchu v studenom vnútornom prostredí. Na chladičoch sa vytvára námraza, ktorá znižuje chladiaci výkon, odmrazovanie je pracné a nákladné a obmedzuje prevádzku skladov. Znížením vlhkosti použitím adsorbčných odvlhčovačov sa nielen obmedzí namŕzanie výparníkov, ale aj padanie ľadu zo stropu a nebezpečenstvo klzkej podlahy.

Zimné štadióny

Zimné štadióny sú dnes v prevádzke aj v letnom a prechodnom období. Pri vyšších vonkajších teplotách do priestoru ľadových plôch vniká infiltráciou vlhký vonkajší vzduch, ktorý vytvára nežiaduce javy: hmlu nad ľadom, kondenzáciu na plexi-mantineloch a stropných konštrukciách. Okrem znižovania kvality ľadu hrozí aj poškodenie stavebnej konštrukcie. Adsorbčné odvlhčovanie je priam ideálne na riešenie problematiky zimných štadiónov.

Tunely, mosty a veterné elektrárne

Dopravné a energetické stavby sú často vystavené náročným klimatickým podmienkam, či už sa jedná o podzemné priestory, alebo piliere stĺpov alebo veterných elektrární. Ochranu vnútorného priestoru týchto extrémne namáhaných konštrukcií proti kondenzácii vplyvom ochladzovania ponúkajú ideálne adsorbčné odvlhčovače, ktoré majú vynikajúcu účinnosť aj pri nízkych teplotách.

Moderné technológie

Výroba moderných materiálov, ktoré používajú nanotechnológie a ďalšie náročné postupy sa nezaobíde bez riadenia parametrov prostredia, kde splnenie širokých a mnohokrát premenných požiadaviek na úroveň teploty a vlhkosti priamo ovplyvňuje parametre vystupujúceho produktu. Schopnosť odvlhčovať až na teploty rosného bodu tr = –60 ° C sú napríklad úplne nevyhnutné pre výrobu vysokokapacitných LiON batérií.

PRODUKTY